Demontaż detale

Bezpieczne usunięcie eternitu to warty do skrupulatnego przypilnowania element rewitalizacji budynku a w szczególnosci dachu. Na fali wymiany pokryć dachowych, dotowanych celowo z budżetu gminy, o ile są zbudowane z eternitu, zapomina się często jak ważne jest zachowanie norm i zasad postępowania z tym niezdrowym budulcem z zamierzchłej epoki budownictwa.

Usuwanie eternitu z dac..

Usuwanie eternitu z dachów i elewacji

Warszawa, Łódź, Kraków, Siedlce, Bydgoszcz, Poznań

Naprawa dachu Warszawa RB Zbigniew Rosiek

tel. 604 260 209 

Główne i podstawowe..

Główne i podstawowe normy oraz zasady postępowania przy demontowaniu eternitu:

 

1. Jeśli eternit w postaci płytek jest przyklejony do podłoża ( deskowania )

Ta, chyba najtrudniejsza wersja demontażu elementów poszycia dachu - przyklejonych płaski płyt eternitowych, wymaga cierpliwego i spokojnego odrywania eternitu kawałek po kawałku. Wiadomo, że stosunkowo cienkie płytki będą się mocno kruszyły. Należy delikatnie podważać jak nawiększe płaty zmierzając do spowodowania by powstało ja najmniej pęknięć. Każde złamanie płytki eternitowej spowoduje wyemitowanie w gwałtowny sposób małej dawki azbestu do otaczającej nas atmosfefry. Zalecane narzędzia do tego celu to szerokie szpachle do podważania płyt na jak najwiekszej powierzchni na raz. 

 

2. Jeśli płytki azbestowe są przybite gwoździami do podkładu ( legarów, krawedziaków )

Troche łatwiej aczkolwiek równie niebezpiecznie ze względu na możliwe pylenie azbestem jest demontowanie eternitu przybitego gwoździami, papiakami. Dynamiczne wyrywanie gwoździ montazowych jest mocno nieporządane. W trakcie takiego szybkiego wyciągania łącznika, zapewne silnie zespojonego z legarem nastąpi gwałtowne szarpniecie a z nim to czego nie chcemy tzn. mała fontanna pyłu z krawędzi otworu oraz możliwe pęknięcie eternitu. Aby temu zaradzić można pod łyżkę podłożyć grubszy materiał filcowy i wyciagać łączący gwóźdź z wyczuciem, równomiernym ruchem. 

 

3. Jeśli płyty eternitowe są przykręcone do rusztu dachowego drewnianego.

Kolejna sytuacja wymagająca innego podejścia do demontażu starej powłoki azbestowej z dachu. Wkręty mocujące płyty do rusztu, pomimo, że mają zapewne krążki podkładowe zabezpieczające, po wieloletnim okresie użytkowania są nadwyrężone przez wilgoć, zardzewiałe, trudnodemontowalne. Wkręty usuwamy przez wykręcenie stosując odpowiednie narzędzia, śrubokrety, wkrętarki, klucze. Te, które są bardzo oporne ścinamy lub przecinamy eternit wokół wkręta stosując specjalne piły, pamiętając o namoczeniu eternitu przed wycięciem fragmentu, tak aby nie spowodować zapylenia azbestem.

 

4. Jeśli płyty faliste elewacyjne z eternitu są mocowane do listew 

Podobnie mocowane, szeroko stosowane na elewacjach płyty falistego eternitu usuwamy przez odkręcenie w punktach montażowych stosując zasady jak wyżej. Szczególną uwagę należy zwrócić przy zdejmowaniu płyty bowiem te kruche po wielu latach eksploatacji elementy mogą się przełamać, a spadając nie dość, że spowodować zagrożenie uderzenia to juz na pewno  wzniecą gwałtowne i rozległe zapylenie na nizszym poziomie.

 

5. Gdy płyty eternitowe są zniszczone w miejscu punktowego mocowania

Taką uszkodzoną płyte eternitową, zdegenerowany element azbestowy usuwamy po kawałku, ładując do kartonowych pudełek, które póxniej zafoliowane w całości utylizujemy zgodnie z normami utylizacji materiałów zawierających azbest.

 

6. Jak zabezpieczać się przed pyłem azbestowym pochodzącym z eternitu

7. Co zrobić z elementami montażowymi bo rozebraniu eternitowego dachu lub eternitowej elewacji

Poprawny demontaż Warszawa

Teren działania zespołu naprawczego RB Z.Rosiek

Działamy na terenie całej Polski a w szególności najłatwiej i najszybciej jest pojawić się na placu budowy w województwie mazowieckim. Operujemy na terenie miast i miejscowości: Konstancin Jeziorna, Janki, Piaseczno, Józefów, Otwock , Nadarzyn , Magdalenka, Pruszków, Ząbki, Józefosław, Marki, Zielonka, Bielany, Białołęka, Izabelin, Zalesie Górne i Zalesie Dolne, Legionowo, Nieporęt, Łomianki, Podkowa Leśna, Radzymin, Jabłonna, Sowia Wola, Tarczyn, Góra Kalwaria, Warka, Grójec 

Prace demontażowe na terenie Łodzi i Krakowa prosimy zgłaszać z 2 tygodniowym wyprzedzeniem. Niezależnie od lokalizacji sama rewitalizacja, przygotowanie dachu do naprawy poprzez usuniecie starej warstwy powłok poszycia ( w tym i eternitów ) trwa od 1-4 dni. Całość gruzu azbestowo-eternitowego utylizujemy przez jego złożenie w specjalnie do tego przeznaczonych przez Gminy składach materiałów niebezpiecznych.